Wieloogniskowe soczewki kontaktowe
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób nosi soczewki kontaktowe – dla wielu z nich są znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne okulary. Niemniej jednak w mnogości rodzajów soczewek można się pogubić, dlatego podczas wyboru warto wiedzieć, czym wyróżnia się dany rodzaj soczewek i w jaki sposób koryguje wadę wzroku. Wybór soczewek warto skonsultować ze specjalistą (sprawdź: Centrum Okulistyczne Optimum – dobór soczewek kontaktowych).
Po 40. roku życia maleje zdolność akomodacji oka, czyli możliwość soczewki (która znajduje się wewnątrz gałki ocznej) do „nastawiania się” tak, aby wyraźnie widzieć z bliska. Zjawisko, nazwane niezbyt elegancko „starczowzrocznością” (bo kto z nas w wieku 40 lat uważa się za starca?) fachowo nosi termin: prezbiopia. Ludzie, którzy dotychczas nie mieli wady wzroku i nosili okularów ani soczewek, zaczynają potrzebować „wspomagania” przy czytaniu i pracy z bliska w postaci okularów plusowych. Problem słabszej akomodacji, przychodzący z wiekiem u każdego, dotyka oczywiście również osoby noszące soczewki kontaktowe. W ich przypadku można zastosować dodatkowo zwykłe okulary do czytania, ale rozwój techniki optycznej w ostatnich latach przyniósł nowe bardzo ciekawe rozwiązania.
Soczewki wieloogniskowe
Ten typ soczewek charakteryzuje się tym, że w obrębie jednej soczewki znajduje się wiele mocy optycznych. Dzięki tej właściwości w soczewkach wieloogniskowych istnieje możliwość zdecydowanie bardziej płynnego przechodzenia z jednej mocy na inne, bez zauważalnych dla oczu różnic.
Wieloogniskowe soczewki kontaktowe posiadają moc, która:
- umożliwia widzenie przedmiotów znajdujących się bardzo blisko,
- służy do widzenia przedmiotów znajdujących się daleko,
- umożliwia widzenie na średnich odległościach.
Na ogół w soczewkach kontaktowych tego typu oprócz podstawowej mocy korygującej wadę wzroku podaje się także stopnień korekcji prezbiopii, czyli plusowego „dodatku” do czytania.
Jak działają wieloogniskowe soczewki kontaktowe?
Dzięki umieszczeniu wielu mocy optycznych w jednej soczewce, na ogół w postaci naprzemiennych pierścieni o różnych mocach bądź wyróżnionych stref widzenia do różnych odległości, uzyskano bardzo dobre efekty w korekcji prezbiopii. Mechanizm ich działania polega niejako na wyborze przez system wzrokowy odpowiedniej w danej chwili mocy optycznej, co umożliwia dostosowanie ostrości wzroku do panujących warunków. Niewątpliwie jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które zdobyło wielu zwolenników wśród osób z prezbiopią, które przyzwyczajone są do noszenia soczewek kontaktowych i nie wyobrażają bez nich normalnego funkcjonowania.