Światłowstręt – czego może być objawem?
Światłowstręt – zgodnie z nazwą – objawia się przede wszystkim jako nadwrażliwość narządu wzroku na działanie światła. Istotne jest to, że nie jest to oddzielna jednostka chorobowa, a objaw jednej z wielu chorób oczu.
Czym jest światłowstręt?
Światłowstręt określany jest też mianem fotofobii. Charakterystyczna zwiększona wrażliwość na światło wymusza mimowolne mrużenie powiek, często pojawia się też łzawienie, a nawet pieczenie oczu. Choremu może towarzyszyć ból oczu i głowy oraz ogólny dyskomfort. Powody powstania światłowstrętu mogą być różne, jednak zawsze mechanizm działania jest ten sam – należy jak najszybciej podjąć kroki zaradcze, czyli skonsultować się z lekarzem okulistą. Jest to ważne, gdyż światłowstręt może być oznaką bardzo groźnej i niebezpiecznej choroby oczu. Czego objawem może być światłowstręt
Światłowstręt a zapalenie spojówek
Światłowstręt może informować o tym, że człowiek choruje na zapalenie spojówek. Schorzenie może mieć charakter infekcyjny lub alergiczny. W pierwszym przypadku światłowstręt pojawia się w towarzystwie łzawienia, pieczenia oczu i świądu okolic narządu wzroku. O zapaleniu spojówek informuje też ropna i śluzowa wydzielina, a także ogólny obrzęk. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek występuje duża opuchlizna okolic oczu, również pieczenie i łzawienie. Często alergicznemu zapaleniu spojówek towarzyszy katar sienny.
Światłowstręt a zapalenie twardówki
Inną chorobą, która też objawia się między innymi przez światłowstręt, jest zapalenie twardówki. Typowy dla tej przypadłości jest silny ból oka, łzawienie, bolesność przy ruchach oka i zaczerwienienie gałki ocznej.
Światłowstręt a choroby rogówki
Światłowstręt może też informować o różnych chorobach rogówki. Są to między innymi schorzenia: dystrofie, owrzodzenia, erozje, obecność ciała obcego czy też zapalenia rogówki. Część poważnych problemów z rogówką może towarzyszyć noszeniu soczewek kontaktowych.
Światłowstręt a choroby tęczówki
Nadwrażliwość oczu na światło występuje przy zapaleniu przedniego odcinka błony naczyniowej oraz przy aniridii, czyli wrodzonym braku tęczówki. Chorobie towarzyszy często przymglenie widzenia, ból oka i zwężenie źrenicy.
Światłowstręt a choroby siatkówki
Ostatnią grupę schorzeń związanych ze światłowstrętem tworzą choroby siatkówki: dystrofia czopków i całkowita ślepota barwna (achromatopsja). Pierwsza jest zaburzeniem percepcji barw i w jej przypadku występuje nagłe obniżenie ostrości wzroku, a chorzy często narzekają na dużo gorsze widzenie w warunkach większego natężenia światła. Druga natomiast – oprócz światłowstrętu – daje też objaw pogorszenia widzenia i niemożności rozpoznawania kolorów.
Czytaj: Terapia mikropulsowa a choroby siatkówki.
Masz problem z nadwrażliwością na światło? Skonsultuj się z lekarzem okulistą z Centrum Okulistycznego Optimum w Warszawie.