Pachymetria laserowa i ultradźwiękowa w diagnostyce jaskry
Pachymetria to jedno z podstawowych badań u pacjenta z rozpoznaną jaskrą bądź z podejrzeniem jaskry, a także z nadciśnieniem ocznym. Polega ona na pomiarze grubości rogówki metodą ultradźwiękową (dotykową) bądź laserową (bezkontaktową).
Pachymetria: pomiar grubości rogówki
Jak wykazały badania, grubość rogówki ma znaczny wpływ na pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pachymetria polega na pomiarze grubości rogówki w jej centralnej części (ang.: CCT= central corneal thickness). Średnia centralna grubość rogówki u zdrowej osoby oscyluje wokół 540 +/- 10 mikrometrów. Cienka rogówka (< 500 mikrometrów) stanowi też samodzielny czynnik ryzyka szybszej progresji jaskry, czyli uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Jeśli z badania wynika, że grubość rogówki u pacjenta jest znacznie cieńsza lub grubsza od przeciętnej, to w wartości ciśnienia uwzględnić należy poprawkę. Mniejszą grubość rogówki stwierdza się u osób z zespołem suchego oka, po przebytym korekcyjnym zabiegu laserowym, niektórymi degeneracjami rogówki, u pacjentów z zespołem Downa, a także u osób rasy czarnej. Większa grubość rogówki często występuje u pacjentów z cukrzycą, z nadwzrocznością oraz u osób rasy żółtej, pojawia się także w przypadku obrzęku rogówki lub jej blizn. Ponadto większa grubość rogówki można zaobserwować podczas badania rano, co wynika z przejściowego jej fizjologicznego obrzęku. Pachymetria stanowi jedno z podstawowych badań funkcjonowania rogówki po jej operach, np. przeszczepach. Zwiększająca się grubość może świadczyć o rozpoczynającym się odrzucie przeszczepu.
Rodzaje pachymetrii
Wyróżnia się dwa rodzaje pachymetrii. Oba są bezbolesne i nie wymagają wcześniejszego przygotowania. Należy jednak pamiętać, że niewskazany jest makijaż oczu.
Pachymetria ultradźwiękowa
Pachymetria ultradźwiękowa to metoda tradycyjna, wykonywana przy użyciu ręcznego urządzenia dotykowego – pachymetru. Pachymetr to urządzenie przypominjące wyglądem duży długopis, o częstotliwości głowicy 20 Hz i prędkości rozchodzenia impulsu dźwiękowego 1400 – 2000m/s, co odpowiada prędkości rozchodzenia się dźwięku w rogówce. Wykonywane jest przy otwartych powiekach z wykorzystaniem metody ultrasonograficznej, po wcześniejszym podaniu kropli znieczulających.
Pachymetria laserowa
Pachymetria laserowa to najnowocześniejsza metoda badania grubości rogówki. W Centrum Okulistycznym Optimum pachymetria laserowa wykonywana jest za pomocą tomografu optycznego Topcon 2000, który wykonuje również analizę parametrów istotnych w innych schorzeniach. Badanie jest bezdotykowe i nie wymaga podania kropli znieczulających. Polecane jest szczególnie dla osób wrażliwych, dzieci i pacjentów z chorobami rogówki.
Wskazania do wykonania pachymetrii
- przynależność do grupy ryzyka zachorowania jaskrę – np. wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe
- ocena przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce np. przed planowaną laserową korekcją wady wzroku
- diagnostyka stożka rogówki i innych schorzeń rogówki