Pachymetria laserowa a ultradźwiękowa
Choroby oczu należą do grupy jednych z najbardziej dotkliwych i niekomfortowych dolegliwości, ponieważ sprawiają, że chora osoba może czuć się zdezorientowana w otaczającym ją świecie. Na szczęście szybki rozwój dzisiejszych technologii pozwala coraz sprawniej wykrywać wszelkie wady wzroku, a przez to leczyć lub zapobiegać ich rozwojowi.
Choroby oczu – jaskra
Jaskra stanowi jedną z najgroźniejszych chorób nerwu wzrokowego. Może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Dlatego jej wczesne wykrycie jest „na wagę złota”. Brak leczenia tej choroby może prowadzić do stopniowej utraty pola widzenia, aż do całkowitego jego zaniku.
Pachymetria laserowa
W diagnostyce jaskry stosuje się badanie zwane „pachymetrią laserową”. Polega ono na bezdotykowym pomiarze grubości rogówki, co umożliwia dokładną weryfikację odczytów ciśnienia wewnątrzgałkowego, ocenę funkcjonowania rogówki, a także prognozowanie ryzyka rozwoju i progresji jaskry. Ze względu na bezdotykowy przebieg badania jest szczególnie polecana dzieciom, osobom bardzo wrażliwym i pacjentom z chorobami rogówki.
Laserową pachymetrię wykonujemy w naszym Centrum Okulistycznym Optimum w Warszawie.
Pachymetria ultradźwiękowa
Pachymetria ultradźwiękowa to badanie podstawowe, niezbędne w diagnostyce jaskry. Wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie wystąpienia jaskry bądź rozpoznanie nadciśnienia ocznego.
Badanie obejmuje takie same elementy, jak pachymetria laserowa (pomiar grubości rogówki), jednak różni się przebiegiem badania i wykorzystywaną technologią.
Przebieg badania
Jak już wspomniano pachymetria laserowa przeprowadzana jest bezdotykowo. Nie wymaga też wprowadzania do oka jakichkolwiek kropli znieczulających, ponieważ wykonywana jest przy pomocy tomografu optycznego.
Pachymetria ultradźwiękowa jest badaniem „tradycyjnym”, ale tak jak w przypadku pachymetrii laserowej, przeprowadzana jest bezboleśnie. Wykonywana jest przy pomocy ręcznego urządzenia dotykowego – tak zwanego pachymetru (przypominający niewielki długopis) – przy otwartych powiekach oraz po zastosowaniu kropli znieczulających.