Opieka okulistyczna w ciąży
Okres ciąży dla wielu kobiet kojarzony jest z najpiękniejszym oraz najbardziej wyjątkowym czasem w ich życiu. Oczywiście jest to prawda – pod warunkiem, że przyszła mama każdego dnia odpowiednio o siebie dba. Poza zbilansowaną dietą równie ważny jest bieżący stan zdrowia. Niewiele osób wie, że szczególną uwagę powinno się poświęcić swoim oczom. I tutaj pojawia się pytanie – dlaczego akurat wtedy są one aż tak ważne?
Jak ciąża wpływa na wzrok?
Warto nadmienić, iż stan błogosławiony może obniżyć jakość widzenia – zarówno u osób z wadą wzroku, jak i u tych, u których nigdy problemy nie wystąpiły. Jest to spowodowane podwyższoną produkcją hormonów ciążowych, które mogą czasami negatywnie oddziaływać na różne struktury oka: rogówkę, soczewkę czy siatkówkę.
Wśród wielu dolegliwości związanych z ciążą kobiety mogą doświadczać również tzw. zespołu suchego oka. Nadmiernie wysuszona rogówka jest efektem zwiększonej ilości hormonu zwanego prolaktyną.
Co powinno zaniepokoić?
Sam fakt pogorszenia się wzroku powinien być niepokojący – wówczas należy zgłosić się do lekarza okulisty. Uwagę powinny zwrócić objawy takie jak słabe widzenie czy „podwójne widzenie”, co powoduje silną dezorientację w terenie. Kolejnym kłopotliwym aspektem jest pojawianie się migotania obrazu, zaćmienia, bądź jaskrawych plam przed oczami. Takowe objawy mogą świadczyć o pojawieniu się cukrzycy ciążowej, którą niezwłocznie należy uregulować dla dobra zarówno matki jak i dziecka. Może się również okazać, iż przyszła mama ma zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.
Ciąża z wadą wzroku
W trakcie porodu, który związany jest z bardzo dużym wysiłkiem, może w szczególnych przypadkach dojść do przedarcia i odwarstwienia siatkówki. Narażone są na to szczególnie osoby, u których istnieją zmiany degeneracyjne w tej części oka – tzw. degeneracje predysponujące siatkówki. Szczególnie dotyczy to kobiet z wysoką krótkowzrocznością. Dlatego gdy w okresie ciąży stwierdzona jest wada wzroku, na 2-3 miesiące przed planowanym terminem porodu kobieta ciężarna powinna zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza okulisty. Specjalista za pomocą specjalnej soczewki, po rozszerzeniu źrenic, zbada dno oka i w razie potrzeby wykona także okulistyczne badanie USG. Lekarz zbada także stan nerwu wzrokowego, plamki żółtej oraz ciśnienie w gałce ocznej. W razie stwierdzenia niepokojących objawów, zaleca się wykonanie zabiegu zabezpieczającego siatkówkę przed odwarstwieniem – jest to tzw. fotokoagulacja laserowa. Sam zabieg jest niebolesny, przeprowadzany w znieczuleniu kroplami w trybie ambulatoryjnym. Umożliwia on przeprowadzenie porodu naturalnego nawet u kobiet z krótkowzrocznością. W szczególnych przypadkach, jak istniejące odwarstwienie lub przedarcie siatkówki, niektóre stany po operacjach oka, stożek rogówki czy bardzo zawansowana jaskra może być zalecony poród przez cesarskie cięcie.
Soczewki kontaktowe, a ciąża
Noszenie soczewek kontaktowych w okresie ciąży jest możliwe, nie ma bowiem żadnych medycznych przeciwwskazań ku temu. Jednakże zmiany hormonalne mogą wpływać na jakość ich noszenia oraz stanowić pewien dyskomfort. Oczy mogą stawać się tkliwe, mogą również łzawić i szczypać. Jest to spowodowane zmianą składu i zmniejszeniem ilości płynu łzowego który odpowiada za ich ochronę i nawilżenie powierzchni oka. Wówczas polecane jest noszenie tradycyjnych okularów.
Jak zadbać o wzrok w czasie ciąży?
W tym szczególnym czasie kobieta powinna systematycznie nawilżać swoje oczy, przykładowo kroplami do oczu. Niewskazane jest dźwiganie, co powoduje wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Dodatkowo zaleca się ograniczenie spędzania czasu przed komputerem lub monitorem telewizora do maksymalnie 4h dziennie. Dieta natomiast powinna być bogata w witaminę A oraz beta-karoten, który wspomaga narząd wzroku. Okres ciąży jest czasem, w którym kobieta powinna dbać o siebie w sposób szczególny i przemyślany i przynajmniej raz odwiedzić okulistę i szczegółowo się przebadać.
Czytaj: Nadciśnienie oczne a jaskra.