Na czym polega badanie pola widzenia?
Czym jest perymetria ?
Perymetria jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem pola widzenia. Jest to zabieg pomocny przy ocenie nadciśnienia tętniczego, schorzeń siatkówki, chorób nerwu wzrokowego, małej ostrości widzenia oraz przede wszystkim diagnostyki i monitorowania przebiegu jaskry. Badanie to jest jednym z najważniejszych w okulistce, ponieważ odzwierciedla zaburzenia na przebiegu całej tzw. drogi wzrokowej – począwszy od gałki ocznej, poprzez nerw wzrokowy, skończywszy na korze wzrokowej mózgu.
Badanie pola widzenia
Istnieją dwie tradycyjne metody badania za pomocą aparatu zwanego polomierzem – kinetyczna i statyczna. Podczas tej pierwszej punkt przemieszcza się podczas badania, natomiast w przypadku drugiego sposobu pojawia się i znika. W trakcie testu istotne jest skupienie wzroku pacjenta na jednym punkcie, tzw. fiksatorze, znajdującym się w centrum pola widzenia. Każde oko badane jest oddzielnie. Aktualnie najczęściej wykonuje się perymetrię komputerową statyczną,. Pacjent siada przed perymetrem i za pomocą przycisku sygnalizuje pojawienie się świecących na czaszy aparatu. Nowoczesną matodą perymetrii jest badanie bodźcem zdwojonej częstotliwości, nazywane FDT (Frequency Doubling Perimetry) – niezbędne we wczesnej diagnostyce jaskry.
Wskazania do badania pola widzenia
Podstawowymi czynnikami kwalifikującymi osobę na badania są:
- jaskra lub jej podejrzenie
- nadciśnienie oczne
- wszelkie choroby nerwu wzrokowego (zapaleni, druzy, zmiany niedokrwienne)
- choroby ośrodkowego układu nerwowego (szczególnie guzy nowotworowe)
- choroby siatkówki,
- błyski, mroczki niespowodowane żadnymi zewnętrznymi czynnikami,
- kwalifikacja do leczenia i oceny idiopatycznego nadciśnienia śródczaszkowego.
Rodzaje ubytków w polu widzenia
Wyróżnia się cztery podstawowe typy ubytków w polu widzenia. Są to:
- mroczek centralny lub partacentralny – ubytek w centralnej części pola widzenia – częsty w chorobach nerwu wzrokowego
- mroczej łukowaty, poszerzenie plamy ślepej, schodek nosowy – charakterystyczne dla jaskry
- obwodowe uszkodzenie pola
- hemianopia heteronomiczna – utrata widzenia w obu bocznych lub obu nosowych połowach pola widzenia oraz hemianopia homonimiczna – utrata widzenia w obu lewych lub obu prawych połowach pola widzenia – spotykane w chorobach neurologicznych
Przygotowanie do badania
Perymetria nie wymaga żądnych specjalnych przygotowań. Podstawą jest to, aby pacjent był wypoczęty i spokojny, aby mógł w pełnym skupieniu współpracować z okulistą. Badanie nie powinno odbywać się po wielogodzinnej pracy przy komputerze. Perymetria powinna być poprzedzone badaniem ostrości wzroku. Jeśli pacjent używa okularów do czytania, konieczne będzie ich założenie, ponieważ badania wykonywane jest z odległości około 30 centymetrów. Wyjątkiem jest badanie FDT, gdzie potrzebne będzie założenie okularów do dali. Wszystkie te warunki powinny zostać spełnione, aby badanie było w pełni miarodajne i poprawne.
Badanie pola widzenia można wykonać w naszym Centrum Okulistycznym Optimum.
Wyniki perymetrii
Wyniki badania przedstawione są w postaci graficznej mapy, na której ubytki widzenia oznaczane są różnymi odcieniami szarości – im ciemniejszy odcień, tym większy ubytek. Kolor czarny odpowiada całkowitemu ubytkowi widzenia. Ubytki przedstawia się również liczbowo, w postaci decybeli Poszczególnym odcieniom przypisywane są określone wartości decybeli – im więcej, tym mniejszy ubytek pola widzenia.. Każdy stwierdzony ubytek wzroku musi zostać potwierdzony przez 2 kolejne badania; dopiero wtedy może być podstawą do rozpoznania choroby.
Czytaj też: Badanie dna oka