Jaskra a dieta
Jaskra to choroba uszkadzająca nerw wzrokowy. Nieleczona, stopniowo doprowadza do pogorszenia, a ostatecznie utraty wzroku. Niestety, rozwija się powoli i długi czas występuje bezobjawowo.
Dieta w jaskrze
Dieta może mieć wpływ na leczenie jaskry. Za związek chroniący przed rozwojem jaskry uznawany jest tlenek azotu (NO). Występuje on np. w zielonych warzywach liściastych. Kolejnym ważnym elementem diety chroniącej przed tą chorobą są kwasy tłuszczowe omega-3. Zalecane dzienne spożycie kwasu eikozapentaenowego i dokozheksaenowego to 200 mg oraz 2g kwasu alfa linolenowego. Takie dawki DHA i EPA przypuszczalnie zmniejszają ryzyko wystąpienia jaskry, choć nie zostało to potwierdzone klinicznie. Kwasy omega-3 zawarte są w tłustych rybach morskich – rekomenduje się ich spożycie 3 razy w tygodniu.
Otyłość a jaskra
Otyłość jest jednym z czynników, które często idą w parze z jaskrą. Badania dowodzą, że u osób z BMI wskazującym na otyłość ciśnienie wewnątrzgałkowe często jest podwyższone, lecz dokładny wpływ tej choroby na jaskrę nie jest znany.
Unikać należy produktów prozapalnych czyli bogatych w cukier i białą mąkę, produktów wysoko przetworzonych, ogrzewanych do wysokich temperatur olejów roślinnych, słodyczy i nadmiaru tłuszczu zwierzęcego.
Rola przeciwutleniaczy (antyoksydantów) w jaskrze
Przeciwutleniacze unieszkodliwiają wolne rodniki, powodujące stres oksydacyjny, a w konsekwencji wiele różnych chorób – w tym jaskrę. Istotną rolę w diecie odgrywają warzywa, owoce oraz oleje bogate w witaminę C i E, beta karoten, flawonoidy, karotenoidy oraz witaminę A. W przypadku karotenoidów należy pamiętać o odpowiednim spożyciu tłuszczów, w obecności których są wchłaniane – do produktów bogatych w te barwniki roślinne należy dodawać 3-5g oleju lnianego lub oliwy.
Używki a jaskra
Czy kawa, herbata, alkohol, tytoń i kanabinoidy mogą mieć wpływ na przebieg jaskry? U pacjentów regularnie spożywających kofeinę zauważono podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, w przypadku alkoholu udowodniono, że przy dużym stężeniu we krwi zmniejsza on ciśnienie wewnątrzgałkowe. Palenie tytoniu znacznie zwiększa ilość powstających wolnych rodników tlenowych powodujących stres oksydacyjny oraz zmniejsza poziom wytwarzania przeciwutleniaczy, co może mieć wpływ na rozwój choroby, lecz udowodniono również, że palenie tytoniu chwilowo zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe. Bardzo podobne działanie do tytoniu mają kanabinoidy. Zdecydowanie najkorzystniejszy wpływ na przebieg jaskry ma herbata. Badania wykazały, że spożywanie tego napoju zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.
Aktywność fizyczna a ciśnienie wewnątrzgałkowe
Uważa się, że regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę, ponieważ zmniejsza ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, będące główną przyczyną tej choroby, a także poprawia krążenie krwi, co wpływa korzystnie na współczynnik OBF – oczny przepływ krwi. Nie wszystkie jednak aktywności fizyczne są wskazane – należą do nich ćwiczenia izometryczne (podnoszenie ciężarów, niektóre pozycje jogi, np. stanie na głowie), które wpływają na wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, powodując przejściowe zaostrzenie choroby.
Suplementy diety w jaskrze
W walce z jaskrą mogą pomóc suplementy diety. Jednym ze środków, który redukuje ciśnienie wewnątrzgałkowe, jest forskolina – wyizolowany produkt z korzenia pokrzywy indyjskiej. Kolejny – melatonina – również może przyczyniać się do zahamowania rozwoju jaskry, gdyż chroni komórki nabłonka siatkówki przed stresem oksydacyjnym, który jest jednym z podstawowych czynników powodujących jaskrę. Połączenie obu cząsteczek może dać jeszcze większe korzyści. W profilaktyce stosuje się ponadto citikolinę, magnez z witaminą B6 i preparaty miłorzębu japońskiego (Gingko biloba).
Czytaj też: Zakażenie nużeńcem – demodekoza