Irydotomia laserowa w leczeniu jaskry
Czym jest jaskra?
Jaskra to podstępna choroba, która nieodwracalnie uszkadza nerw wzrokowy. Nieleczona, doprowadza do całkowitej ślepoty. Rozwija się powoli i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Zwykle diagnozowana dopiero wtedy, gdy u chorego pojawiają się ubytki w polu widzenia, co niestety oznacza jej znaczny stopień zaawansowania i nieodwracalne uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Lekarze nie znają jeszcze wszystkich przyczyn powstawania jaskry, jednak samemu rozwojowi choroby zwykle towarzyszy wzrost ciśnienia w oku i objaw ten może być jednym z jej początkowych symptomów. Wzrost ciśnienia w gałce ocznej niszczy włókna nerwowe, powodem są zaburzenia w przepływie przejrzystej cieczy wodnistej, która wypełnia oko. Zmiany zanikowe są nieodwracalne i bez leczenia powodują stopniową utratę wzroku. Niekojące są również następujące objawy: pogorszenie wzroku, zawężenie pola widzenia, ból oka, widzenie okręgów wokół światła (w końcowym stadium choroby pole widzenia jest tak ograniczone, że chorzy widzą tylko mały wycinek z całości pola, które widzi zdrowe oko).
Ponieważ w początkowym stadium jaskra nie daje żadnych objawów, warto pokusić się o regularne, profilaktyczne badania kontrolne. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych nieprawidłowości, wizyta u lekarza okulisty jest konieczna. Wśród osób szczególnie narażonych na jaskrę są cukrzycy, osoby z nadciśnieniem, osoby po 35 roku życia, jak również osoby narażone na długotrwały stres.
Kiedy irydotomia laserowa jest wskazana?
Irydotomia laserowa to nieinwazyjny zabieg, który ma na celu poprawienie przepływu cieczy wodnistej w oku. Jest wykonywana wówczas, gdy oku zagraża całkowite zamknięcie kąta przesączania, co może prowadzić do ostrego ataku jaskry. Podczas zabiegu dochodzi do wytworzenia w tęczówce mikroskopijnego otworka, w celu stworzenia swobodnego przepływu cieczy wodnistej.
Bezpośrednim wskazaniem do zabiegu irydotomii jest stwierdzona jaskra pierwotna zamkniętego kąta lub wąski kąt przesączania, w którym istnieje ryzyko zamknięcia. Zabieg wykonywany jest również w niektórych przypadkach jaskry barwnikowej.
Aby skierować pacjenta na zabieg irydotomii w Centrum Okulistycznym Optimum, konieczne jest przeprowadzenie szeregu specjalistycznych badań. Jednym z nich jest skanowanie oka aparatem AS-OCT , dzięki któremu można zaobserwować szerokość kąta w świetle i w ciemności oraz położenie tęczówki względem rogówki.
Przebieg zabiegu
Zabieg irydotomii laserowej jest bezbolesny. W pierwszym kroku pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe oraz preparat zwężający źrenicę, po czym lekarz okulista nakłada na oko specjalną soczewkę kontaktową, która pozwala uwidocznić elementy kąta przesączania. Następnie przy pomocy wiązki laserowej wykonywana jest mała dziurka na obwodzie, w efekcie czego tęczówka cofa się, powodując pogłębienie komory przedniej na obwodzie (otwór nie powoduje kłopotów z widzeniem i nie jest widoczny z zewnątrz).
Zabieg trwa od 5 do 10 minut. Po zabiegu konieczna jest szczegółowa diagnostyka oceniająca skuteczność wykonanej operacji. Po zabiegu może wystapić, przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego dla bezpieczeństwa mierzy się je godzinę po zabiegu i w razie czego stosuje odpowiednie krople. Następnie pacjent otrzymuje kartę informacyjną i może samodzielnie udać się do domu.