Gonioskopia pozwala określić rodzaj jaskry
Gonioskopia to badanie pozwalające dokonać j klasyfikacji na jaskrę z otwartym lub zamkniętym kątem przesączania. Umożliwia dokonanie oceny szerokości kąta rogówkowo-tęczówkowego (inaczej: kąta przesączania), określenie konfiguracji kąta oraz wykrycie uszkodzeń i nieprawidłowych złogów i naczyń krwionośnych w obrębie jego struktur. Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ prawidłowa budowa kąta przesączania warunkuje właściwe krążenie cieczy wodnistej oraz jej odpływ z gałki ocznej. Zaburzenia tego odpływu są przyczyną wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, będącego podstawowym czynnikiem ryzyka jaskry.
SL-OCT w gonioskopii
Dzięki zastosowaniu laserowejomografii optycznej przedniego odcinka oka (SL-OCT) gonioskopia może być badaniem nieinwazyjnym – w przeciwieństwie od badania w tradycyjnym wydaniu. SLOCT umożliwia przeprowadzenie tzw. dynamicznej próby ciemniowej.
Podczas badania lekarz ocenia szerokość kąta przesączenia, podając ją w stopniach (otwarty, zamknięty, zagrażający zamknięciem). Dodatkowo diagnozuje się krzywiznę obwodową części tęczówki, miejsce przyczepu tęczówki i stopień pigmentacji kąta. Możliwe jest również zdiagnozowanie cyst lub guzów na tęczówce.
Wskazania do gonioskopii
Gonioskopię wykonuje się w przypadku:
- podejrzenia jaskry
- diagnostyki jaskry barwnikowej i pseudoeksfoliacyjnej
- nadciśnienia ocznego
- urazów gałki ocznej
- diagnostyki guzów tęczówki i ciała rzęskowego
Badanie tradycyjną metodą wykonuje się za pomocą gonioskopu (in. trójlustra) zakładanego na rogówkę, po uprzednim jej znieczuleniu. Bezpośrednio po tym badaniu może wystąpić nieostre widzenie i uczucie ciała obcego pod powieką (jest to przejściowe). SLOCT natomiast jest badaniem bezdotykowym, przyjaznym dla pacjenta. Trwa kilka minut.
Warto zaznaczyć, że SL-OCT nie może w pełni zastąpić tradycyjnej gonioskopii, ponieważ jest badaniem ilościowym – służącym do wykonywania pomiarów badanych struktur. Ich rzeczywisty wygląd, obserwowany „na żywo” przez okulistę w trójlustrze gonioskopu jest bezcennym badaniem jakościowym.
SL-OCT jako jedyny aparat umożliwia wykonanie tzw. dynamicznej próby ciemniowej – czyli sprawdzenia, czy w warunkach słabego oświetlenia i poszerzonej źrenicy nie zamyka się kąt przesączania. Jest to bardzo przydatne w diagnostyce jaskry z zamykającym się kątem przesączania i kwalifikacji do zabiegu laserowego. Badanie pozwala też uwidocznić nieprawidłową, wklęsłą budowę tęczówki w jaskrze barwnikowej i również udokumentować potrzebę laseroterapii (irydotomii).