Fotografia dna oka
Obrazowanie dna oka – czym jest?
Fundusfotografia, inaczej obrazowanie dna oka, to jedna z najbardziej tradycyjnych technik badania oczu, ale w nowym, cyfrowym wydaniu. Polega ona na wykonaniu wysokiej jakości kolorowego zdjęcia dna oka przy pomocy funduskamery. Jest ono bardzo dokładne – umożliwia zobrazowanie zmian naczyniowych czy barwnikowych w obrębie siatkówki,naczyniówki i tarczy nerwu wzrokowego, ale także innych patologii toczących się na dnie oka. Fundusfotografia pozwala także na dokumentację i obserwację rozwoju wielu schorzeń, takich jak stany zapalne siatkówki, znamiona barwnikowe, AMD czy jaskra. Obrazowanie dna oka to badanie nieinwazyjne i może być wykonywane wielokrotnie, nawet w niewielkich odstępach czasowych.
Fundusfotografia – wskazania
Można wymienić wiele wskazań do fundusfotografii. Szczególnie przydatne jest w przypadku diagnozowania retinopatii cukrzycowej czy zmian barwnikowych w obrębie siatkówki. Badanie umożliwia zobrazowanie zmian nowotworowych, takich jak czerniak. Ponadto wskazaniem do fundusfotografii jest też długotrwała obserwacja tarczy nerwu wzrokowego (na przykład w celu wykrycia jaskry) lub siatkówki w celu wykrycia zmian degeneracyjnych. Przy pomocy obrazowania dna oka możliwa jest także diagnostyka zmian naczyniowych, takich jak krwotoki do siatkówki, zator tętnicy siatkówki czy zakrzep żyły środkowej siatkówki oraz ich późne powikłania.
Przygotowanie do badania fundusfotografii
Obrazowanie dna oka nie wymaga szczególnego przygotowywania ze strony samego pacjenta. Tuż przed badaniem do oka zakraplane są specjalne krople, które mają za zadanie rozszerzyć źrenice – ich efekt utrzymuje się do kilku godzin po fundusfotografii, dlatego w tym czasie pacjent może obserwować pogorszenie widzenia czy światłowstręt.
Opis badania
Wykonanie fotografii dna oka jest bardzo krótkie i komfortowe dla pacjenta – przeprowadzane jest w pozycji siedzącej. Osoba poddawana fundusfotografii umieszcza podbródek na specjalnej podkładce, jednocześnie patrząc w wyznaczony punkt w aparacie. Następnie lekarz okulista wykonuje zdjęcie, czemu towarzyszy mocny błysk światła. Obrazowanie dna oka trwa z reguły od kilka minut. Po badaniu pacjent otrzymuje komplet wykonanych zdjęć.
Przeciwwskazania do fundusfotografii
Dużym atutem fundusfotografii jest brak przeciwwskazań do jej wykonania. Badanie można wykonać u osób w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Jedyną przeszkodą w przeprowadzeniu badania są nieprzezierne ośrodki optyczne w obrębie oka, które uniemożliwiają wykonanie zdjęcia. Fundusfotografię rzadko wykonuje się także u małych dzieci ze względu na trudności we współpracy.