Badanie grubości kompleksu komórek zwojowych w jaskrze – GCC
Jaskra to jedna z chorób oczu, które mogą powodować nieodwracalną utratę wzroku lub znaczne jego uszkodzenie. Charakteryzuje się najczęściej wzrostem ciśnienia w gałce ocznej, co powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego . Choroba ma charakter postępujący, co oznacza, że wymaga stałej opieki lekarza okulisty. Zanim jednak postawione zostanie rozpoznanie jaskry, kluczową rolę odgrywa diagnostyka, która umożliwia szybkie podjęcie leczenia.
Rola wczesnej diagnostyki w jaskrze
Ponieważ jaskra często przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo, rola diagnostyki w jaskrze jest niebagatelna. Wczesne rozpoznanie jest możliwe prawie wyłącznie dzięki regularnej kontroli wzroku. Profilaktyczne badania powinno się wykonywać średnio raz do roku, a indywidualna częstotliwość zależy od wieku pacjenta i obecności u niego tzw. czynników ryzyka (np. migreny, krótkowzroczność, cukrzyca, obecność choroby w najbliższej rodzinie). Rola diagnostyki w jaskrze jest o tyle istotna, że jeśli uda się zdiagnozować wczesne stadium choroby, można zapobiec trwałym uszkodzeniom wzroku.
Leczenie jaskry opiera się przede wszystkim na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Możliwa jest terapia farmakologiczna, laserowa lub chirurgiczna.
Komórki zwojowe siatkówki
Towarzyszące jaskrze zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe powoduje niedokrwienie nerwu wzrokowego i tworzących go włókien nerwowych siatkówki, co jest przyczyną ich stopniowego obumierania. Jedną z pierwszych szkód, jakie wyrządza choroba, jest zanik komórek zwojowych siatkówki.
Komórki zwojowe siatkówkiodpowiedzialne są za przetwarzanie bodźców związanych z postrzeganiem światła, które dociera do oka, umożliwiając widzenie barw, kształtów i ruchu w przestrzeni. Ich największe zagęszczenie znajduje się w plamce żółtej.
Stan komórek zwojowych jest bardzo ważną informacją w procesie diagnostyki choroby – jeśli zanikają, to sygnał, że istnieje ryzyko wystąpienia jaskry, zanim jeszcze pojawią się jej objawy kliniczne i zmiany w innych badaniach obrazowych.
Niewielki ubytek tych komórek nie powoduje zmian w polu widzenia.
Badanie GCC – kompleksu komórek zwojowych
Wykrycie zmian wywołanych przez jaskrę umożliwia badanie GCC – kompleksu komórek zwojowych (GCC to skrót od ganglion cell complex). GCC obejmuje badanie centralnej części siatkówki oka, tzw. plamki żółtej. Jest bezbolesne i nieinwazyjne – ponieważ jest badaniem przeprowadzanym za pomocą optycznego tomografu laserowego. Może być powtarzane wiele razy i nie wiąże się z żadnym ryzykiem.