Badanie GDx w diagnostyce jaskry
Badanie GDx, czyli skaningowa polarymetria laserowa, to jedno z podstawowych badań w diagnostyce jaskry. Dzięki GDx można ocenić stopień zaniku lub ścieńczenia nerwu wzrokowego, który u osób chorych na jaskrę ulega zanikowi. Służy również ocenie stopnia rozwoju choroby.
Aby zrozumieć istotę badań diagnostycznych w kierunku jaskry, warto wspomnień o tym, że liczba włókien nerwowych u zdrowego człowiek wynosi około miliona, a każde z nich trzeba poddać ocenie i analizie. Aparat GDx, w odróżnieniu od lampy szczelinowej, umożliwia bardzo precyzyjny pomiar rozkładu i grubości włókien nerwowych, pozwala określić miejsca ubytków i porównać wynik z przyjętą normą.
Na czym polega badanie GDx?
Badanie umożliwia obrazowanie dna oka poprzez nieposzerzone źrenice, dlatego pacjentowi nie podaje się kropli rozszerzających źrenice. Aparat GDx emituje wiązkę laserową o nieszkodliwej długości, dokonuje pomiaru grubości warstwy włókien nerwowych wokół tarczy nerwu wzrokowego i przesyła uzyskany obraz do komputera. Komputer analizuje stopień ew. ubytku włókien nerwowych w czterech sektorach oka.
GDx Fcc / GDx Vcc / GDx Pro
W celu eliminacji czynników zakłócających pomiar, wynikających ze specyficznej budowy rogówki, aparatura GDx od lat jest stale unowocześniana. Można wyróżnić 3 generacje sprzętu:
- GDx Fcc – I generacja (obecnie już niewykorzystywana),
- GDx Vcc – II generacja,
- GDx Ecc – III generacja; badania wykonywane aparatem GDx Pro.
Zaleca się, aby pacjenci, którzy od początku historii choroby mieli wykonywane badania daną metodą, tj. GDx Vcc bądź GDx Pro, kolejne badania mieli wykonywane tym samym typem aparatu. Wynika to z tego faktu, że obrazów uzyskanych z jednego typu aparatu nie da się jednoznacznie porównać z badaniami uzyskanymi na aparaturze drugiego typu. W związku z powyższym aparaty III generacji Gdx Ecc (Pro) mają wbudowaną funkcję pomiaru metodą GDx Vcc.
Kiedy wykonać badanie GDx?
Badanie Gdx zazwyczaj przeprowadzane jest po badaniu podstawowym, jakim jak pomiar ciśnienia w oku. U osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka powinno być wykonywane co 6-8 miesięcy. Jeśli pacjent choruje na jaskrę – lekarz okulista decyduje o częstotliwości badań.
Aby umówić się na badanie GDx w Optimum, skontaktuj się z nami. Pracujemy na najnowszej generacji aparaturze GDx Pro.