Krople do oczu na jaskrę
Pacjent ze zdiagnozowaną jaskrą powinien być pod stałą opieką lekarza okulisty, ponieważ tylko leczenie zwiększa szansę zachowania pola widzenia do końca życia. Pierwszym etapem leczenia choroby jest terapia farmakologiczna.
Jaskra – leczenie farmakologiczne
Jaskry nie można wyleczyć, a powstałych zmian w polu widzenia pacjenta nie da się cofnąć – można je jedynie zatrzymać. Terapia jaskry ma celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co może uchronić chorego przed utratą wzroku. Podstawową metodą leczenia jest farmakologia w postaci kropli do oczu. Ich główne zadanie polega na zmniejszeniu produkcji cieczy wodnistej lub/i zwiększeniu jej odpływu.
Leczenie kroplami na jaskrę nie zawsze jest jedyną i wystarczającą formą terapii stosowaną przez całe życie. Sygnałem do zabiegu laserowego jest brak poprawy po zastosowaniu dwóch rodzajów kropli, czasem też można rozpocząć leczenie od laseroterapii.
Czytaj: Zabieg laserowy a operacja na jaskrę.
Dobór kropli przeciwjaskrowych
Krople do oczu na jaskrę mogą mieć wpływ na cały organizm, dlatego przy wyborze konkretnego preparatu lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem m.in. pod kątem chorób serca, astmy oskrzelowej czy zaburzeń pracy nerek. Choroby te mogą być przeciwwskazaniem do zastosowania niektórych rodzajów kropli – trzeba wtedy rozważać inną, alternatywę leczenia.
Rodzaje leków na jaskrę:
- Pochodne prostaglandyn i prostamidy – latanoprost, trawoprost, bimatoprost, tafluprost. Stosowane w różnych postaciach jaskry z otwartym kątem przesączania. To najsilniejsza grupa leków, obniżająca ciśnienie wewnątrzgałkowe o ok. 30%.
- Antagoniści receptora ß-adrenergicznego (in. betablokery) – timolol, metipranolol, karteolol i betaksolol. Stosowane są we wszystkich typach jaskry.
- Agonista receptora α2-adrenergicznego – brymonidyna. Obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe o ok. 20%, ma działanie neuroprotekcyjne.
- Inhibitory anhydrazy węglanowej (IAW) – acetazolamid, dorzolamid, brinzolamid. Stosowane głównie w jaskrze otwartego kąta, często jako składnik leków złożonych.
- Leki złożone – najefektywniejsza forma leczenia farmakologicznego, której skuteczność opiera się na połączeniu substancji o sumujących się mechanizmach działania.
Przyjmowanie kropli do oczu
Farmakologiczne leczenie jaskry wymaga dużej dokładności. W przypadku kropli do oczu istotną rolę odgrywają dawkowanie oraz godziny aplikowania – konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza okulisty. Krople powinny być zakrapiane do worka spojówkowego dolnego w jego części bocznej, zaś po zakropieniu należy ucisnąć palcem okolice kąta wewnętrznego oka, najlepiej robić to w pozycji leżącej. Zalecane jest przyjmowanie po jednej kropli do każdego oka z dwóch powodów: po pierwsze – aby nadmiar leku nie wypłynął z oka, po drugie – aby nie spłynął do nosa i gardła, skąd przez błonę śluzową zostałby wchłonięty do krwioobiegu, powodując niezamierzone działania niepożądane.