Czym jest badanie HRT 3?
Badanie HRT 3, czyli skaningowa laserowa tomografia siatkówki 3 generacji, to nowoczesna metoda badawcza w okulistyce, w której ocena funkcji wzroku opiera się na trójwymiarowych obrazach wolumetrycznych. HRT pozwala nam na bardzo szczegółowe obrazowanie nerwu wzrokowego, nie tylko w płaszczyźnie, lecz również objętościowo, co zwiększa jakość, wartość informacyjną i wiarygodność badania.
Tomografia laserowa HRT 3 jest wyjątkowa w swojej matematycznej analizie. Podczas skanowania dokonywany jest jakościowy i ilościowy pomiar struktur oka, a wbudowany system porównuje otrzymane dane do normy. W ten sposób wykrywane są nawet najmniejsze patologie i nieprawidłowości, które nie objawiają się jeszcze klinicznie lub symptomatycznie. Ogromną zaletą HRT3 jest możliwość porównywania ze sobą kolejnych badań pacjenta, co umożliwia precyzyjne, obiektywne i wiarygodne monitorowanie jaskry na przestrzeni wielu lat.
Jaskra
Jaskra to poważna choroba oczu o postępującym przebiegu, charakteryzująca się często podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, zmianami w polu widzenia i zanikiem nerwu wzrokowego. Jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Jaskry nie da się całkowicie wyleczyć, jednak poprzez wczesne jej wykrycie i następnie leczenie można spowolnić czy nawet całkowicie zahamować jej postęp.
Wczesne rozpoznanie jaskry jest niezwykle ważne. Wykrycie jej na początkowym etapie procesu patologicznego w dużej mierze decyduje o skuteczności leczenia i ogólnie o rokowaniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba pacjentów z jaskrą na świecie wynosi ponad 100 milionów i liczba ta stale rośnie.
Przy jaskrze ślepota jest spowodowana rozwojem zaniku nerwu wzrokowego z powodu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, dlatego w diagnostyce jaskry ważne jest badanie nerwu wzrokowego. Obecnie dostępne są zaawansowane metody diagnostyczne, które pozwalają nie tylko na uzyskanie szczegółowych informacji o stanie tarczy nerwu wzrokowego, ale także na oszacowanie stopnia jej uszkodzenia. Jedną z takich metod jest HRT3.
Wskazania do badania HRT3
Badanie HRT3 jest zalecane pacjentom z początkową, umiarkowaną oraz zaawansowaną jaskrą, jak i tym, u których stwierdzono jedynie tzw. czynniki ryzyka predysponujące do zachorowania na jaskrę w przyszłości.
Na badanie HRT3 kieruje okulista przy podejrzeniu jaskry w celu potwierdzenia jaskry lub już po postawieniu diagnozy po to, aby monitorować przebieg choroby.
Nie ma przeciwwskazań do wykonania HRT. Wynika to z faktu, że nowoczesne tomografy laserowe posiadają specjalne układy ograniczające, które kontrolują moc wiązki laserowej i interwał jej podawania. Dzięki temu nie ma destrukcyjnego wpływu na tkanki i włókna nerwowe. Światło tego lasera, działające w bliskiej podczerwieni, jest całkowicie nieszkodliwe dla wzroku.
Przebieg badania
Głównym celem HRT jest wizualizacja i szczegółowe pomiary elementów nerwu wzrokowego. Badanie jest bezdotykowe i trwa 2-3 minuty. W przypadku współistniejącej zaćmy (zmętnienie soczewki wewnątrz oka, częste w podeszłym wieku) lekarz może podać krople do oczu w celu rozszerzenia źrenic. Leki na rozszerzenie źrenic są bezpieczne i nie powodują poważnego dyskomfortu. Rozszerzenie źrenic ustępuje w ciągu 2-4 godzin. Aparat skanuje kilkukrotnie rejon siatkówki gdzie znajduje się nerw wzrokowy. Wyniki po opracowaniu przez okulistę są opisywane, a pacjent otrzymuje gotowy wydruk wraz opisem.
Wyniki badania
HRT 3 umożliwia przeprowadzenie wczesnej diagnostyki poprzez badanie zmian w nerwie wzrokowym oraz obliczenie parametrów tarczy nerwu wzrokowego.