Zez ukryty i niedowidzenie u dzieci
Choroby dzieci to zawsze zmartwienie dla rodziców. Na szczęście coraz więcej z nich można leczyć i zapewnić dzieciom beztroskie dzieciństwo. Czy zez ukryty i niedowidzenie u dzieci można wyleczyć? Zapraszamy do lektury artykułu.
Widzenie obuoczne
Widzenie obuoczne (naukowa nazwa: widzenie stereoskopowe) to prawidłowa funkcja narządu wzroku, która pozwala na ocenę głębi oraz odległości postrzeganego obrazu. To możliwość postrzegania obojgiem oczu tego samego obrazu i połączenia go w całość. Dzięki temu obraz znacznie się wyostrza i można zauważyć szczegóły, które nie byłyby widoczne jednym okiem. Niestety, nie zawsze oboje oczu widzi ten sam obraz – tak jak jest to w przypadku zeza i leniwego oka.
Co to jest zez?
Z pojęciem zeza każdy z nas z pewnością nie raz się zetknął. Zez to potoczna nazwa strabismus. Choroba polega na tym, że gałki oczne są nierównolegle ułożone, co powoduje problemy z widzeniem. Czasami może pojawić się zez ukryty. To schorzenie polega na zezowaniu tylko w niektórych momentach, w większości gałki oczne pozostają prawidłowo ułożone.
Rodzaje zeza
Zez ma kilka odmian, które odróżniają się od siebie głównie tym, w jaki sposób układają się oczy.
Możemy wyróżnić następujące rodzaje zeza:
- Zbieżny czyli ezotropia. Charakteryzuje się tym, że chora gałka oczna zamiast na środku oka znajduje się po jego wewnętrznej części (obok nosa).
- Rozbieżny czyli egzotropia. To zez, w którym gałka oczna znajduje się w zewnętrznej części oka (bliżej ucha).
- Ku górze czyli hipertropia. Gałka oczna “ucieka” w górną stronę oka.
- Ku dołowi czyli hipotropia. Gałka oczna “ucieka” w dolną stronę oka.
- Zez skośny, który można podzielić na dwie inne odmiany:
- Incyklotropia – skręcenie oka do wewnątrz.
- Ekscyklotropia – skręcenie oka na zewnątrz.
Najczęściej spotykane rodzaje zeza to zez zbieżny i zez rozbieżny.
Przyczyny zeza
Zez może pojawić się ze względu na kilka przyczyn. Przede wszystkim może być spowodowany wadami wzroku, dlatego tak ważne jest badanie wzroku u dzieci od najmłodszych lat. Na zeza mogą wpłynąć również choroby gałki ocznej i oczodołu. Ponadto do najczęstszych przyczyn powstawania zeza można zaliczyć: choroby ośrodkowego układu nerwowego, schorzenia mięśni ocznych lub ich unerwienia, a także podłoże genetyczne.
Objawy zeza
Oczywiście głównym objawem zeza jest nierównoległe ułożenie gałek ocznych. Jednak nie jest to jedyny symptom. W przypadku dzieci oko, które jest objęte schorzeniem, powoduje nieostre widzenie. Dodatkowo obie gałki oczne nie współpracują ze sobą. Natomiast głowa może układać się w dość nienaturalny sposób, tak aby gałki ustawiły się równolegle (jest to pewnego rodzaju mechanizm obronny, mający na celu naprawienie defektu). Ponadto mogą się pojawić bóle głowy bądź trudności ze skupieniem wzroku na czytanym tekście.
Leczenie zeza
Głównym celem leczenia zeza jest równoległe ustawienie gałek ocznych oraz poprawa wzroku. W takim wypadku możemy wyodrębnić dwie metody leczenia: zachowawczą oraz zabiegową.
Do metod zachowawczych leczenia zeza zaliczamy:
- Korekcję wzroku i zeza za pomocą okularów lub soczewek.
- Stosowane okularów lub folii pryzmatycznej.
- Leczenie niedowidzenia.
- Rehabilitację wzroku, czyli ćwiczenia oczu za pomocą różnych metod.
Do metod zabiegowych leczenia zeza zaliczamy:
- Wstrzyknięcie jadu kiełbasianego do odpowiednich mięśni, tak by mogły zredukować napięcie.
- Operacja mięśni gałkoruchowych, która polega na osłabieniu lub wzmocnieniu niektórych mięśni oka albo obu.
Leniwe oko – niedowidzenie
Leniwe oko to inaczej amblyopia – jest to osłabienie widzenia w jednym oku. Przyczyną takiego stanu jest brak współpracy między mózgiem a okiem. Schorzenie pojawia się u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6. roku życia. Bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia leniwego oka, ponieważ jeśli działania nie zostaną wdrożone odpowiednio szybko, choroby nie da się wyleczyć. W takim wypadku dziecko będzie niedowidzieć na jedno oko do końca życia.
Zapraszamy na konsultację do Centrum Okulistycznego Optimum.