Zakażenie nużeńcem – demodekoza
Czym jest demodekoza?
Demodekoza (in. nużyca) to choroba pasożytnicza aparatu włosowo-łojowego, wywołana przez nużeńce (rodzaj roztoczy żyjących w gruczołach łojowych na czole, podbródku, nosie oraz mieszkach włosowych i gruczołach rzęs i brwi. Wywołują one (a raczej ich produkty przemiany materii) zmiany skórne na brzegach powiek, na twarzy i w miejscach owłosionych. Nużycą można się zarazić praktycznie wszędzie, lecz głównie poprzez kontakt z rzeczami osobistego użytku osoby będącej nosicielem nużeńców: szczotka do włosów, ręcznik, nakrycie głowy. Objawowo jest podobna do trądziku różowatego, który bardzo często występuje równolegle; może też powodować atopowe zapalenie skóry. Najbardziej narażone na zakażenie nużeńcem są osoby o niskiej odporności, z chorobą nowotworową, osoby z cukrzycą, alergicy, osoby z problemami hormonalnymi, jak również osoby starsze po 70. roku życia.
Objawy zakażenia nużeńcem to między innymi:
- zaczerwienienie skóry,
- łuszczenie skóry,
- wypryski, zaskórniki,
- świąd,
- obrzęki,
- wypadanie włosów,
Objawy demodekozy ocznej
Objawy zakażenia nużeńcem:
- obrzęk powiek oraz ich zaczerwienie, często mylący z zapaleniem spojówek,
- bardzo widoczne złogi, które możemy zobaczyć na brzegach powiek, jak również u podstawy rzęs (tzw. łupież cylindryczny),
- suche oczy,
- niekomfortowe uczucie piasku pod powiekami podczas mrugania,
- wypadanie rzęs, jak i zmiana kierunku, w którym rosną rzęsy,
- nawracające problemy z powiekami takie jak gradówka czy jęczmień
- zapalenie brzegów powiek.
Zmiany te mogą, lecz wcale nie muszą, posiadać żadnych charakteryzujących cech, co utrudnia postawienie trafnej diagnozy. Wielu zarażonych może skarżyć się uporczywe szczypanie oraz pieczenie spojówek. Największe nasilenie objawów przypada na pory nocne, co spowodowane jest tym, iż nużeńce są aktywne głównie nocą – dlatego właśnie noc to najbardziej objawowy okres u zarażonego.
Badania w kierunku demodekozy ocznej
Badania w kierunku demodekozy ocznej (nużeńca) nie należy do trudnych czy inwazyjnych – wystarczy pobrać od pacjenta kilka rzęs. Jeśli wynik badania jest pozytywny, lekarz okulista decyduje o metodzie leczenia. Leczenie trwa wiele miesięcy i wymaga od pacjenta systematyczności, polegającej głównie na higienie okolicy oczu różnymi specjalistycznymi preparatami, zaleconymi przez okulistę.
Nużycę leczymy w Centrum Okulistycznym Optimum w Warszawie. Zapraszamy na wizytę.
Czytaj też: Zapalenie spojówek a zakażenie koronawirusem (SARS-CoV-2).