Jaskra – laseroterapia SLT, MLT, IRT
Choć rozwija się niepozornie, jaskra może prowadzić do trwałych ubytków w polu widzenia, a nawet do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście w dobie technologii istnieją skuteczne możliwości leczenia tego schorzenia – współczesnej medycynie optycznej z pomocą przychodzi laseroterapia. Jakie są rodzaje laseroterapii?
Laseroterapia w jaskrze
Laseroterapia świetnie sprawdza się zarówno w jaskrze kata otwartego, jak i kąta zamkniętego. Jest zabiegiem nieinwazyjnym i zazwyczaj bardzo krótkim, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Tuż przed zabiegiem wykonuje się badanie ostrości wzroku oraz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe.
SLT
Do najpopularniejszej obecnie metody należy SLT (Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka). Polega na stymulacji makrofagów i oczyszczeniu dróg odpływu płynu z oka z zalegających tam komórek barwnikowych. Ułatwienie odpływu cieczy wodnistej powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wykonanie zabiegu SLT trwa kilka minut, w których to lekarz naświetla tkankę laserem. Sam zabieg nie jest bolesny, gdyż tuż przed nim pielęgniarka podaje krople znieczulające; po zabiegu pacjent po chwili odpoczynku może iść do domu. Przez następny tydzień powinien przyjmować krople przeciwzapalne zlecone przez lekarza okulistę.
MLT
Metoda MLT (Mikropulsowa Laserowa Trabekuloplastyka), podobnie jak SLT przeznaczona jest do leczenia jaskry otwartego kąta i nadciśnienia ocznego. Również sam zbieg trwa około kilku minut, a kolejno przez siedem dni po jego wykonaniu, pacjent przyjmuje krople przeciwzapalne. Oba zabiegi różnicuje jednak to, iż w metodzie MLT występuje mniejsza destrukcja komórek barwnikowych, mająca na celu doprowadzić do ułatwienia odpływu cieczy wodnistej. Dlatego jest on wskazany tam, gdzie w kącie przesączania mogłoby dojść do przejściowego skoku ciśnienia, czyli w jaskrze barwnikowej i zespole rozproszenia barwnika.
IRT
Propozycją dla pacjentów z jaskrą zamykającego się kąta jest metoda IRT, czyli popularna irydotomia, wykonywana laserem Nd:YAG. Po podaniu kropel znieczulających lekarz wykonuje niewielki otwór w obwodowej części tęczówki, aby umożliwić odpływ cieczy z tylnej do przedniej komory oka. Przy tym zabiegu wystąpić może przejściowy wzrost ciśnienia w gałce ocznej, dlatego pacjent przez godzinę po zabiegu pozostaje na obserwacji w klinice Zalecone jest podawanie kropel przeciwzapalnych przez kolejne kilka dni.
Czy coś stoi na przeszkodzie?
Zaznaczyć należy, że do chwili obecnej nie zawsze daje się ustalić podłoże jaskry, w związku z tym leczyć można jedynie jej objawy. Niekiedy zdarza się, iż istnieje potrzeba powtarzania zabiegów laserowych (SLT i MLT, IRT wykonywana jest jednorazowo), lecz dzięki ich nieinwazyjności nie stanowią one istotnej ingerencji w zdrowie pacjenta, a co za tym idzie, prawie nie występują powikłania pozabiegowe. Metody laserowe są proste, szybkie, skuteczne i bezpieczne.