Badanie SOCT plamki żółtej
Plamka żółta
Miejsce zwane plamką żółtą znajduje się na powierzchni siatkówki oka. Charakteryzuje je największe zagęszczenie czopków – światłoczułych receptorów odpowiedzialnych za widzenie kolorów. Uszkodzenia plamki żółtej wiążą się z zaburzeniem ostrości wzroku oraz widzenia barwnego. Mogą również objawiać się charakterystycznym mroczkiem centralnym.
Wskazania do zabiegu SOCT
Osobami, u których ryzyko powstawania uszkodzeń plamki żółtej jest najwyższe są palacze tytoniu, osoby z hiperlipidemią i narażone na ekspozycję oczu na promieniowanie UV. Ważna jest też skłonność rodzinna. Osoby, u których stwierdza się powyższe czynniki ryzyka powinny regularnie wykonywać badania okulistyczne, w tym SOCT oraz samodzielnie – test Amslera.
Ponadto wskazaniami do przeprowadzenia badania SOCT plamki żółtej są są:
- obecność obrzęków lub otworów w obrębie plamki
- zmiany zwyrodnieniowe plamki związane z procesem starzenia
- niektóre choroby nowotworowe
- zmiany cukrzycowe w siatkówce
- centralna retinopatia surowicza (CSR)
- obecność zwłóknień podplamkowych
- wysoka krótkowzroczność
Zabieg jest wysoce bezpieczny, nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia tego rodzaju diagnostyki – jest on wykonywany również u kobiet ciężarnych i małych dzieci.
Przebieg zabiegu
Pacjent przyjmuje nieruchomą pozycję i patrząc w kierunku aparatu, powstrzymuje się od mrugania. Urządzenie skanuje dno oka i wyświetla rezultat na komputerze. Wyniki dostępne są od razu, bezpośrednio po jego wykonaniu, opracowaniu i opisaniu przez specjalistę chorób oczu. Badanie nie wymaga znieczulenia, gdyż jest całkowicie bezbolesne.
Na czym polega zabieg tomografii siatkówki?
Tomografia siatkówki jest badaniem obrazowym, które polega na skanowaniu dna oka wiązką światła laserowego. Skanowanie to odbywa się na wielu przekrojach, dzięki czemu uzyskany obraz jest szczegółowy i pozwala na wykrycie miejsc o zmienionej przepuszczalności światła lub o innym kącie jego odbicia. Na tej podstawie otrzymywane są dokładne informacje dotyczące budowy poszczególnych struktur oka oraz możliwe jest znalezienie nieprawidłowości i zmian patologicznych. Badanie SOCT jest metodą wygodną, gdyż podczas jednego zabiegu diagnostycznego pozwala uzyskać szerokie spektrum danych dotyczących stanu siatkówki pacjenta.