Laseroterpia siatkówki: FKL i mikropulsy
Choroby siatkówki
W dawnych czasach choroby siatkówki groziły trwałym uszkodzeniem wzroku. Dziś wygląda to inaczej. Obecnie można w dość prosty sposób za pomocą niezbyt skomplikowanego zabiegu przeprowadzić leczenie – z użyciem lasera FKL (fotokoagulacja laserowa) lub terapii mikropulsowej. Terapie te skutecznie radzą sobie z problemami takimi jak: retinopatia cukrzycowa (powikłania związane z cukrzycą), niedokrwienne zakrzepy żył siatkówki (mogące wywołać na przykład niektóre formy jaskry) czy zmiany zwyrodnieniowe siatkówki (grożące przedarciem, a nawet odwarstwieniem siatkówki).
Leczenie siatkówki – wskazania do zabiegu
Jednym z najczęściej wymienianych schorzeń, w których laseroterapia FKL oka może okazać się konieczna, są patologiczne otwory w siatkówce. Mogą one przybierać różne formy – najczęściej są to typowe dziury, przedarcia lub oderwanie rąbka zębatego. Lekarz okulista badający pacjenta pod tym kątem powinien szczególną uwagę zwrócić na tego typu problemy, bowiem mogą one prowadzić do odwarstwienia siatkówki.
Wskazaniami do użycia lasera FKL jest też wysoka krótkowzroczność ze zmianami degeneracyjnymi siatkówki , a także występowanie schorzeń, które mogą spowodować odwarstwienie siatkówki (np. trakcje szklistkowo-siatkówkowe).
Jak działa laser FKL?
Zabieg fotokoagulacji polega na skupieniu wiązki laserowej na zmienionych chorobowo tkankach, co prowadzi do ich zniszczenia. W przypadku leczenia retinopatii cukrzycowej laser FKL skupia się na niszczeniu niedokrwionych części siatkówki lub w przypadku laser mikropulsowego – na obrzękniętej plamce żółtej.
Istnieje wiele rodzajów zabiegów fotokoagulacyjnych. Do niektórych schorzeń stosuje się precyzyjne lasery wymierzone w konkretne punkty, w innych przypadkach pokrywa się laserem większe połacie siatkówki.
Przygotowanie do zabiegu
Przed właściwą częścią operacji pacjentowi aplikowane są do oczu specjalne krople, których celem jest rozszerzenie źrenic, aby uzyskać łatwiejszy dostęp do dna oka. Przez 6 godzin od czasu ich podania utrzymuje się pogorszona ostrość widzenia. Tuż przed samym zabiegiem podaje się także krople znieczulające. Zabieg laserem FKL wykonujemy w Centrum Okulistycznym Optimum.
Sprawdź: laser SLT.