Stop jaskrze – badanie FDT
Badanie FDT to inaczej perymetria zdwojonej częstotliwości, polegająca na badaniu pola widzenia. Na czym dokładnie polega i jakie są wskazania do jej wykonania?
Rola wczesnej diagnozy w jaskrze
Ogromną rolę w leczeniu jaskry odgrywa diagnostyka. Tylko wczesne wykrycie schorzenia daje możliwość zachowania wzroku na długie lata. Jednym z podstawowych badań oczu, których celem jest analiza struktur gałki ocznej pod kątem ubytków w polu widzenia jest perymetria. Perymetria zdwojonej częstotliwości, czyli badanie FDT, jest badaniem znacznie precyzyjniejszym od stosowanej powszechnie tzw. standardowej perymetrii komputerowej. Badanie polega jest nieinwazyjne na klikaniu odpowiednim joystickiem w momencie zauważenia bodźca w postaci prążkowanego kwadratu, wyświetlanego na czaszy aparatu.
FDT Matrix
Badanie perymetrem FDT Matrix charakteryzuje się wysoka czułością. Najczęściej stosuje się go w najwcześniejszej diagnostyce jaskry i nadciśnienia ocznego. Pozwala na wykrycie początkowych zmian jaskrowych, zachowując powtarzalność testu. Czas tego testu jest bardzo krótki – kilka minut na jedno oko i jeśli ktoś nosi na stałe okulary, nie musi ich zdejmować do wykonania badania.
FDT Matrix jako jedyny perymetr umożliwia zmierzenie pola widzenia u chorych z zaćmą i ocenić stan nerwu wzrokowego.
W Centrum Okulistycznym Optimum stosujemy najnowocześniejsze metody diagnostyki. Umów się na wizytę do lekarza okulisty.