Laserowa fotokoagulacja siatkówki u kobiet w ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, rzutujący na jej bezpośrednie odczucia i emocje. Nie jest tajemnicą, iż stan błogosławiony może mieć wpływ na prawie każdą część ciała i zdrowia kobiety. Dotyczy to także oczu i zmian w zakresie widzenia. W poniższym artykule zgłębiamy ten istotny temat i wskazujemy na możliwości, jakie daje nowoczesna, laserowa korekcja wzroku (FKL).
Jak ciąża wpływa na wzrok?
Blisko 15% kobiet w ciąży zgłasza problemy ze wzrokiem, które zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy po porodzie – najczęściej wiążą się z przejściowym pogorszeniem ostrości widzenia, za co odpowiedzialne są wahania hormonalne, które przyczyniają się do zatrzymywania wody w gałce ocznej i zmian w optyce oka. Czasem powoduje to osłabienie wzroku ciężarnej i przejściowe pogłębienie wady wzroku. Wahania hormonalne mogą też wpływać na produkcję łez i prowadzić do objawów zespołu suchego oka, jak uczucie swędzenia, piasku w oczach czy nadwrażliwości na światło.
Ciąża a choroby oczu
Poza wymienionymi powyżej przypadłościami, które zazwyczaj ustępują, gdy po okresie ciąży gospodarka hormonalna i wodno-elektrolitowa ulega normalizacji mogą wystąpić poważniejsze schorzenia. Jeżeli w polu widzenia pojawiają się plamki czy spontaniczne błyski, może to zwiastować pojawienie się niebezpiecznego stanu przedrzucawkowego. Wiąże się to z podwyższonym poziomem ciśnienia krwi. Mogą pojawić się także choroby siatkówki oka, a zwłaszcza retinopatia cukrzycowa, szczególnie gdy pojawia się tzw. cukrzyca ciężarnych. Schorzenia te wymagają ścisłego monitorowania przez lekarza prowadzącego ciążę, konsultacji lekarza okulisty i ewentualnego skierowania na dodatkowe leczenie.
Ciąża i karmienie piersią a fotokoagulacja laserowa (FKL)
Laserowa fotokoagulacja siatkówki to małoinwazyjna i bardzo skuteczna metoda wśród profilaktycznie stosowanych w ciąży zabiegów okulistycznych. Zazwyczaj wykonuje się ją w przypadku zmian zwyrodnieniowych siatkówki zagrażających odwarstwieniem siatkówki oraz w retinopatii cukrzycowej. Zabieg jest prawie bezbolesny i trwa około 15 minut, wykonuje się go ambulatoryjnie, z po zabiegu pacjentka idzie do domu. Przed fotokoagulacją zapuszcza się krople rozszerzające źrenicę, a po zabiegu jeszcze przez kilka dni pacjent samodzielnie przyjmuje krople przeciwzapalne.
Każda kobieta będąca w ciąży powinna mieć przeprowadzone profilaktycznie badanie okulistyczne, za szczególnym zwróceniem uwagi na badanie dna oka. Szczególnie dotyczy to osób z krótkowzrocznością oraz tych, u których występują już problemy okulistyczne (jaskra, choroby rogówki, retinopatia cukrzycowa bądź nadciśnieniowa). Na wizycie okulista zbada dokładnie oczy, wykona USG gałek ocznych, a jeśli trzeba, skieruje na profilaktyczną fotokoagulację laserową (FKL). Najlepszym czasem do wykonania tego zabiegu jest początek 3 trymestru ciąży.
Czytaj też: Opieka okulistyczna w ciąży