Laseroterapia MLT – co warto wiedzieć o tym zabiegu?
Laseroterapia MLT to nowa metoda leczenia jaskry – choroby oczu, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto poddać się temu nieinwazyjnemu zabiegowi jak najszybciej, aby móc obniżyć ciśnienie w oku i zabezpieczyć nerw wzrokowy przed uszkodzeniem. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest laseroterapia MLT oraz z czym się wiąże.
Co to jest mikropulsowa laserowa trabekuloplastyka (MLT)?
Za występowanie jaskry odpowiada podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, w wyniku którego uszkadzane są komórki nerwowe budujące nerw wzrokowy, znajdujący się w oku. Laser MLT ma za zadanie zadziałać na tzw. siateczkę beleczkowania, czyli miejsce, w którym produkowana w oku ciecz wodnista opuszcza gałkę oczną. Laser oczyszcza tej rejon z zalegających tam niepotrzebnych elementów (złuszczone komórki, ziarna barwnika itp.) udrażniając odpływ cieczy i obniżając przez to ciśnienie. Dodatkowo MLT ma działanie biostymulujące i regenerujące na tkanki, na które działa promień lasera.
Obniżenie ciśnienia utrzymuje się w każdym przypadku inaczej – raz krócej, a raz dłużej. Okres ten może trwać od kilku tygodni do roku, a u niektórych pacjentów do kilku lat. Zabieg ten można powtarzać w przypadku zwyżek ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Na czym polega zabieg MLT?
Zabieg przy wykorzystaniu lasera MLT, emitującego światło żółte, jest nieinwazyjny i nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Nie występuje tu zjawisko koagulacji czy innego rodzaju uszkodzenia tkanki. Promień żółtego lasera jest niewidoczny dla oka pacjenta, a jego zastosowanie nie powoduje „olśnienia”. Po dokonaniu zabiegu prowadzenie samochodu jest przeciwwskazane.
MLT (Mikropulsowa Laserowa Trabekuloplastyka) a SLT (Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka)
Laser MLT to nowa metoda laseroterapii, bardzo zbliżona swoim działaniem do lasera SLT, istniejącego na rynku już dłuższy czas. W zabiegu przy użyciu lasera SLT również następuje odpowiednia stymulacja obszaru beleczkowania w gałce ocznej. Jednocześnie następuje ograniczona destrukcja komórek barwnikowych, co ma za zadanie ułatwiać odpływ cieczy wodnistej i zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Przy użyciu lasera MLT rzadziej pojawiają się niż w przypadku SLT pozabiegowe przejściowe zwyżki ciśnienia u pacjentów z jaskrą barwnikową czy zespole rozproszenia barwnika. W tej grupie chorych MLT jest techniką preferowaną.
Przebieg zabiegu
Warto zapoznać się z przebiegiem badania przed jego realizacją, aby zaznajomić się z poszczególnymi etapami zabiegu:
- Wprowadzenie do oka pacjenta kropli znieczulających, powodujących zwężenie źrenicy (nie zawsze są konieczne) oraz podanie kropli znieczulających powierzchnię oka.
- Nałożenie na oko pacjenta specjalnej soczewki, uwidaczniającej miejsce zabiegu.
- Wycelowanie urządzenia sterującego w uwidoczniony obszar beleczkowania.
- Seria około 100 impaktów laserowych.
Po zabiegu poza chwilowym dyskomfortem nie występują inne objawy, dlatego pacjent może już kolejnego dnia po MLT wrócić do pełnej aktywności.
Czytaj również:
Laserowe leczenie jaskry a operacja na jaskrę