Laseroterapia jaskry a operacja na jaskrę
Celem leczenia jaskry jest zahamowanie postępującego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Czasem wystarczą krople do oczu, innym razem konieczna jest operacja bądź zabieg laserowy. O formie leczenia decyduje lekarz okulista.
Leczenie jaskry
Jaskra jest jedną z najgroźniejszych chorób, które mogą zaatakować wzrok. Stopniowo prowadzi do zawężania pola widzenia, następnie pogorszenia ostrości wzroku, a w rezultacie do ślepoty. Tylko odpowiednio wczesne zdiagnozowanie choroby oraz podjęcie leczenia może zahamować uszkodzenie nerwu wzrokowego. Zmian spowodowanych chorobą nie można niestety cofnąć, dlatego celem leczenia jaskry jest utrzymanie zdolności użytecznego widzenia przez chorego do końca życia. W leczeniu stosuje się trzy zasadnicze formy terapii: środki farmakologiczne, laseroterapię jaskry i zabiegi operacyjne. Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest niemożność osiągnięcia ciśnienia docelowego za pomocą farmakoterapii i laseroterapii.
Czytaj: Krople do oczu.
Laseroterapia jaskry
Laser SLT
Selektywna Trabekuloplastyka Laserowa, wykonywana przy użyciu lasera Q switch Nd:YAG o zdwojonej częstotliwości, to najnowocześniejsza metoda laserowego leczenia neuropatii jaskrowej. Wykonywana jest w leczeniu jaskry otwartego kąta, czyli najczęściej atakującej odmianie choroby. Celem zabiegu jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez poprawę odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesączania. Zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny i może być stosowany nawet w przypadkach nadciśnienia ocznego, jaskry młodzieńczej, jaskry w oku bezsoczewkowym, jaskry w zespole PEX. Nie uszkadza otaczających tkanek i nie powoduje komplikacji. Laser SLT powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego o 25-30 % u około 80% pacjentów. Zabieg ten można powtarzać, a w przeciwieństwie do dawniej stosowanych technik laserowych (np. ALT) nie utrudnia on ewentualnych przyszłych procedur chirurgicznych.
Irydektomia laserowa
Zabieg laserem neodymowym YAG wykonywany jest w przypadku jaskry zamkniętego kąta, aby zapobiec lub opanować skoki ciśnienia czy ostre ataki jaskry. Polega on na udrożnieniu odpływu cieczy wodnistej poprzez wykonanie otworu w tęczówce, co usprawnia jej wymianę między przednią i tylną komorą gałki ocznej, minimalizując ryzyko zamknięcia się kąta przesączania. Irydektomia laserowa przeważnie nie ulega zamknięciu, stąd zabiegu nie trzeba powtarzać.
Leczenie chirurgiczne jaskry
Trabekulektomia
Trabekulektomię stosuje się w przypadku braku możliwości zahamowania procesu neuropatii jaskrowej przez zastosowanie farmakologii oraz laseroterapii jaskry. Operacja ta jest nadal, mimo popularyzacji tzw „chirurgii miktoinwazyjnej”, złotym standardem postepowania zabiegowego. Może być ona niekiedy stosowana jako leczenie pierwszego wyboru, np. w przypadku znacznych uszkodzeń nerwu wzrokowego, gdy konieczne jest szybkie i stabilne obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Trabekulektomia obejmuje też wycięcie otworu w tęczówce oraz utworzenie kanału (przetoki) łączącego komorę przednią z przestrzenią podspojówkową przez wytworzenie małego zbiorniczka cieczy, zwanego pęcherzykiem filtracyjnym.
Irydektomia chirurgiczna
Zabieg podobny w przebiegu do irydektomii laserowej. Stosowany w przypadku pacjentów, u których stwierdza się przeciwskazania do zabiegu laserowego.
Laserowe leczenie jaskry, w tym zabieg laserem SLT oraz irydektomia laserowa, wykonywane są przez lekarzy okulistów w Centrum Okulistycznym Optimum.