
Irydotomia – laserowe leczenie jaskry
Jaskra to groźna choroba oczu, która powoduje stopniowe pogorszenie, a nawet utratę wzroku. Prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, który odpowiada za przekazywanie informacji z siatkówki do mózgu. Na szczęście medycyna dysponuje skutecznymi metodami leczenia jaskry, które pomagają pacjentom odzyskać sprawność. Jednym z typów jaskry jest jaskra pierwotnie zamykającego się kąta (JPZK), w której zastosowanie lasera jest leczeniem pierwszego rzutu.
Jakie są objawy jaskry? – dowiedz się, jak rozpoznać chorobę!
Do najczęstszych przyczyn JPZK należy wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, który prowadzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a rezultacie nawet do całkowitej utraty wzroku. Choć ta podstępna choroba może się pojawiać w każdym wieku, to najczęściej chorują na nią osoby po 60. roku życia. Najbardziej narażone na ten typ jaskry są osoby z nadwzrocznością (noszące okulary „plusowe” do dali i do bliży). Do objawów jaskry należy:
- nasilenie dolegliwości przy pracy z bliska i przy dłuższym przebywaniu w słabo oświetlonych miejscach,
- okresowe zamglenie widzenia,
- bóle oczu i głowy,
- łzawienie.
Systematyczna profilaktyka w postaci regularnych badań wzroku pozwala wykryć jaskrę we wczesnym etapie rozwoju. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym skuteczniejsze będzie leczenie. W czasie standardowej wizyty okulistycznej powinien być zbadany tzw. kąt przesączania. Jest miejsce wewnątrz oka, przez które filtrowany jest do naczyń żylnych płyn produkowany w wewnątrz oka. Podstawowe badanie, które pozwala określić czy kąt ten jest szeroki czy też wąski, a więc podatny na zamknięcie nazywa się gonioskopia. Przeprowadzane jest po znieczuleniu oka za pomocą specjalnej soczewki, tzw. gonioskopu czy trójlustra Goldmanna. Inna bardzo dokładną i bez dotykową metodą diagnostyczną, która dodatkowo umożliwia określenie ryzyka zamknięcia kąta przesączania jest tomografia laserowa przedniego odcinka oka (AS-OCT) dodatkowo z tzw. próbą ciemniową.
Irydotomia – na czym polega laserowe leczenie jaskry?
Do najpopularniejszych metod leczenia jaskry zamykającego się kąta zaliczamy irydotomię. To laserowe leczenie wzroku jest bardzo skuteczną formą leczenia, która zyskuje na popularności. Do zabiegów wykorzystuje się wiązkę lasera, której zadaniem jest utworzenie mikroskopijnego otworu w tęczówce oka. Pozwala to usprawnić przepływ płynu znajdującego się wewnątrz gałki ocznej, co z kolej pozwala na zmniejszenie ciśnienia w oku. Zabieg przeprowadzany jest z wykorzystaniem kropli znieczulających oraz specjalnych soczewek, które pozwalają na precyzyjne skierowanie wiązki lasera. To bardzo bezpieczna i mało inwazyjna metoda leczenia, o kwalifikacji na nią decyduje lekarz okulista.
Okres okołozabiegowy
Irydotomia jest mało inwazyjnym zabiegiem, który nie powoduje dużego dyskomfortu, co jest niewątpliwą zaletą w porównaniu do zabiegów chirurgicznych. Po zabiegu należy stosować zapisane przez lekarza środki farmakologiczne, przez okres kilku dni unikać intensywnego wysiłku fizycznego, oraz stosować się do wyznaczonych przez lekarza terminów kontrolnych. W większości przypadków rekonwalescencja po zabiegu irydotomii przebiega bardzo szybko i bez komplikacji, a pacjent nazajutrz po zabiegu na ogół może wrócić do pracy.
Zabieg irydotomii laserowej wykonujemy w Centrum Okulistycznym Optimum.
Czytaj też: