Laserowe leczenie jaskry – laser SLT
Laser SLT (Selektywna Trabekuloplastyka Laserowa) to jedna z najnowocześniejszych metod leczenia jaskry z otwartym kątem przesączania. Jest bezbolesna i nieinwazyjna, dlatego może być stosowana u większości pacjentów chorujących na tę podstępną i groźną chorobę oczu.
Czym jest jaskra z otwartym kątem przesączania?
Najczęściej występującą postacią kliniczną jaskry jest jaskra pierwotna otwartego kąta (JPOK), nazywana również jaskrą z otwartym kątem przesączania. Jest to wolno postępująca neuropatia nerwu wzrokowego, której towarzyszą uszkodzenia czynnościowe i anatomiczne. Charakteryzuje się normalnym lub podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (>21 mmHg), powoli niszczącym włókna nerwu wzrokowego, pogłębiającymi się ubytkami w polu widzenia oraz zmianami w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego. Przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też ogromną rolę w profilaktyce jaskry z otwartym kątem przesączania odgrywają regularne wizyty u lekarza okulisty.
Laser SLT (selektywna trabekuloplastyka laserowa)
Selektywna trabekuloplastyka laserowa to metoda nieinwazyjna, wykorzystująca II harmoniczną falę lasera Nd: YAG 532 nm (lub rzadziej lasera diodowego czy mikropulsowego – MDLT), zwanego inaczej laserem SLT. Zabieg pozwala na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, a co za tym idzie – poprawę odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesączania. Ze względu na brak zjawiska bliznowacenia i koagulacji tkanek, wysięku włóknikowego oraz powstawania zrostów przednich, laser SLT nie utrudnia w przyszłości ewentualnego przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych – w przeciwieństwie do starszej metody, argonowej trabekuloplastyki laserowej (ALT). Laseroterapia SLT jest na tyle bezpieczna, że może być powtarzana wielokrotnie. Jej efekt hipotensyjny utrzymuje się zazwyczaj od 1 do 5 lat.
Laser SLT – wskazania do zabiegu
Ze względu na nieinwazyjny charakter laseroterapia jaskry metodą SLT może być stosowana w przypadku:
- jaskry pierwotnej otwartego kąta,
- nadciśnienia ocznego,
- jaskry z normalnym ciśnieniem śródgałkowym,
- jaskry młodzieńczej,
- jaskry w oku bezsoczewkowym,
- jaskry barwnikowej,
- jaskry wtórnej w zespole PEX,
- jaskry u kobiet w ciąży i w okresie karmienia,
- jaskry bardzo zaawansowanej ze zwiększonym ryzykiem zabiegu operacyjnego.
Laser SLT – przeciwskazania
- jaskra pierwotna/wtórna z zamkniętym kątem przesączania,
- jaskra zapalna,
- jaskra krwotoczna,
- jaskra wrodzona – malformacje kąta przesączania.
W Centrum Okulistycznym Optimum zabieg laserem SLT wykonuje się ambulatoryjnie w znieczuleniu jedynie kroplami do oka. Jest bezbolesny i nie wymaga rozszerzenia źrenic. Pacjent po zabiegu samodzielnie wraca do domu, a następnego dnia może powrócić do pełnej aktywności. Przez kilka dni po zabiegu musi jedynie przyjmować krople przeciwzapalne. Jedyne rzadkie objawy uboczne, które mogą, ale nie muszą się pojawić to przejściowe kłucie, pobolewanie czy swędzenie oka.