Badanie pola widzenia
Choroby oczu to problem, który dotyka wiele osób. W przypadku niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do sprawdzonego okulisty, który wykona jedno z podstawowych badań, jakim jest badanie pole widzenia (inaczej: perymetria) – dzięki niemu można w szybki i precyzyjny sposób stwierdzić, z jaką chorobą oczu boryka się pacjent. Co więc należy wiedzieć o tym badaniu? Jak wygląda ono w praktyce? Jakie choroby można dzięki niemu wykryć? Na te oraz na wiele więcej pytań zainteresowani zajdą odpowiedzi w poniższym tekście.
Czym jest pole widzenia?
Większość pacjentów odwiedzających gabinety okulistów nie do końca wie, co oznacza termin „pole widzenia”. Otóż, odnosi się on do obszaru, który można zobaczyć przy patrzeniu w jeden punkt na wprost, bez poruszania oczami. Samo badanie perymetrii polega na wykreśleniu na schematach obszaru widzianego nieruchomym okiem i wykazaniu ewentualnych ubytków w polu widzenia. W okulistyce przyjmuje się za normę pole widzenia od około 180 do 200 stopni w poziomie i od 130 do 150 stopni w pionie.
Ubytki w polu widzenia
Badanie perymetrii dość szybko weryfikuje czy u konkretnego pacjenta pojawiły się ubytki w polu widzenia. Przyczyną ich powstania mogą być choroby – nie tylko oczu, ale również ośrodkowego układu nerwowego.
Lekarze okuliści wyróżniają cztery podstawowe rodzaje ubytków. Należą do nich:
- ubytki w centralnej części (mroczek centralny lub paracentralny),
- poszerzenie tzw. plamy ślepej,
- ubytki łukowate,
- ubytki w obu lewych lub prawych połowach pola widzenia (hemianopia homonimiczna),
- ubytki w obu bocznych lub obu nosowych polach widzenia (hemianopia heteronomiczna),
- ubytki powyżej lub poniżej osi poziomej (tzw. horyzontalne uszkodzenie pola).
Dzięki odpowiedniej diagnozie lekarz okulista może stwierdzić, z jakimi chorobami wzroku boryka się pacjent oraz co powoduje, iż jego narząd wzroku nie działa prawidłowo. Na powstanie ubytków w polu widzenia mogą mieć wpływ rozmaite choroby, najczęściej jaskra. Ważne jest, by precyzyjnie zdiagnozować, w jakiej części powstały ubytki pola widzenia oraz co je powoduje. Warto jednak podkreślić, iż każde oko jest inne i niewielkie odchylenia od normy nie zawsze muszą świadczyć o chorobach oczu.
Wskazania do wykonania perymetrii
Badanie pola widzenia jest badaniem podstawowym, wykonywanym w gabinecie diagnostycznym o ograniczonym oświetleniu. Dzięki niemu można wykryć wszelkie nieprawidłowości narządku wzroku, a także choroby, które dopiero rozwijają się w oku. Takie szczegółowe badanie z pewnością powinny mieć wykonane osoby, u których podejrzewa się choroby siatkówki, choroby układu nerwowego czy też jaskrę. Na badanie perymetrii kierowani są również pacjenci, u których stwierdza się nadciśnienie śródczaszkowe. Należy je wykonać w sytuacjach, gdy pacjent boryka się z pierwszymi symptomami chorób, do których należą:
- słaba ostrość wzroku do dali lub bliży,
- podwójne widzenie,
- bóle głowy,
- pogorszenie widzenia,
- podwyższone ciśnienie w oku,
- problemy neurologiczne, jak guzy, udary, stwardnienie rozsiane i inne.
Na czym polega badanie pola widzenia?
Badanie pola widzenia, wykonywane polomierzem (inaczej perymetrem), jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjnym. Jest ono przetwarzane i sterowane komputerowo, stąd nazywa się je też często komputerowym polem widzenia. Głowa pacjenta podczas badania powinna być nieruchoma, a pacjent podczas badania powinien wykonywać polecenia lekarza okulisty. Badanie polega na tym, że pacjent patrzy w jeden punkt i sygnalizuje za pomocą przycisku moment pojawienia się w jego polu widzenia świetlnego punktu – tak powstaje mapa pola widzenia dla każdego oka. W wyniku badania powstaje wykres – punkty świetlne, których pacjent nie zobaczył, a tym samym nie zasygnalizował, sugerują ubytek w polu widzenia. Istnieją dwie metody oceny pola widzenia. W metodzie statycznej punkt pojawia się i znika, zaś w metodzie kinetycznej – przemieszcza się w czasie badania.
Sprawdź wcześniejsze wpisy: