Nadciśnienie oczne a jaskra
O nadciśnieniu ocznym mówimy wtedy, kiedy badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego wykazuje wartości powyżej górnej granicy normy (> 21 mm Hg), a w polu widzenia i w badaniach nerwu wzrokowego nie obserwuje się zmian charakterystycznych dla jaskry. U większości osób samo nadciśnienie oczne nie wymaga leczenia, konieczne są jednak regularne kontrole. Lekarz podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu na podstawie oceny czynników ryzyka wystąpienia jaskry.
Przyczyny nadciśnienia w oku
Za główną przyczynę nadciśnienia w oku uznaje się nieprawidłowości w strukturach odpowiadających za odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. Ciągła produkcja płynu i jego niewystarczające odprowadzania powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Najczęściej jednak ustalenie jednoznacznej przyczyny nadciśnienia w oku jest niemożliwe.
Objawy nadciśnienia oka
Na ogół choroba nie powoduje żadnych dolegliwości.
Wśród nieswoistych objawów nadciśnienia oka (najczęściej związanych ze znacznym przekroczeniem normy) możemy wyróżnić:
- ból gałek ocznych;
- bóle głowy;
- zaburzenia widzenia (przymglenie, „halo” wokół źródeł światła).
Brak konkretnych objawów nadciśnienia oka uniemożliwia pacjentowi zauważenie problemu, dlatego tak ważne jest zgłaszanie się na rutynowe badania okulistyczne.
Nadciśnienie oczne a ryzyko rozwoju jaskry
Jaskra jest chorobą uszkadzającą nerw wzrokowy, nieleczona prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Ryzyko rozwoju jaskry jest ściśle i proporcjonalnie związane z występowaniem nadciśnienia ocznego. Im bardziej przekroczone są normy ciśnienia wewnątrzgałkowego, tym większe jest ryzyko zachorowania. Zaburzone odprowadzanie cieczy wodnistej z gałki ocznej i stałe utrzymywanie się w niej wysokiego ciśnienia może doprowadzić do ucisku prowadzącego do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ponieważ nadciśnienie oczne zwiększa ryzyko rozwoju jaskry, jego zdiagnozowanie wymaga rozszerzenia badań. Gdy ciśnienie wewnątrzgałkowe przekracza 30 mmHg, na ogół okuliści zalecają profilaktyczne jego obniżenie. Najlepszą i zalecaną przez Europejskie Towarzystwo Jaskrowe metodą jest nieinwazyjna laseroterapia: selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT), ewentualnie włączenie kropli do oczu.
Ryzyko przejścia nadciśnienia ocznego w jaskrę u osób leczonych szacuje się na ok. 4.5 %, a u nieleczonych wynosi ono ok. 10 %.
Czytaj: Rodzaje jaskry: jaskra pierwotna z zamkniętym kątem przesączania oraz Rodzaje jaskry: jaskra z otwartym kątem przesączania.
Badania ciśnienia oka
Badania ciśnienia oka są jedynym sposobem zdiagnozowania nadciśnienia ocznego. Wśród nich możemy wyróżnić:
- Tonometria bezdotykowa (air-puff) – badanie przesiewowe polegające na lekkim krótkim podmuchu w rogówkę powietrzem z głowicy aparatu. Na podstawie siły oporu rogówki komputer uzyskuje informacje o ciśnieniu wewnątrzgałkowym.
- Tonometria aplanacyjna – polega na mierzeniu siły koniecznej do delikatnego spłaszczenia rogówki końcówką aparatu pomiarowego. Metoda ta wymaga podania pacjentowi kropli znieczulających.
- Krzywa ciśnienia wewnątrzgałkowego – pomiary wykonywane kilkukrotnie w ciągu doby, na podstawie których wyznacza się wykres, sprawdzając, jak waha się ciśnienie. Im większe wahania ( > 3 mmHg) tym większe ryzyko rozwoju jaskry.
Konsultację okulistyczną można wykonać w naszym Centrum Okulistycznym Optimum w Warszawie. Nieprawidłowe wyniki badania ciśnienia wewnątrzgałkowego są podstawą do dalszej diagnostyki.