Jaskra barwnikowa
Jaskra należy do chorób, które powodują postępujący zanik nerwu wzrokowego. Statystyki światowe pokazują, że ponad połowa chorych przez długi czas jest nieświadoma jej istnienia oraz postępującego rozwoju.
Czym jest jaskra barwnikowa?
Jaskra barwnikowa to rodzaj jaskry wtórnej. Występuje pod wpływem nadmiernego uwalniania się barwnika na skutek pocierania więzadełek Zinna o tylną część tęczówki podczas zwężania się i rozszerzania źrenicy. Jaskra barwnikowa to jaskra otwartego kąta, która przebiega wraz z zespołem rozproszonego barwnika (ZRB). Występuje częściej u młodych mężczyzn. Podstawowa wiedza na temat jaskry barwnikowej pomaga szybciej zidentyfikować chorobę.
Objawy jaskry barwnikowej
Jaskra barwnikowa to podstępna choroba. Rozwija się u osób w wieku od dwudziestu do czterdziestu pięciu lat, na zachorowanie bardziej narażeni są mężczyźni. Częściej występuje przy jasnym kolorze oczu i krótkowzroczności. Chorobie może niekiedy towarzyszyć ból oka, a także tzw. tęczowe kręgi w polu widzenia podczas patrzenia na światło – może dziać się tak w momencie zwyżki ciśnienia w oku. Niestety, jaskra barwnikowa może przebiegać również bezobjawowo.
Jaskra barwnikowa – rokowanie
Rokowanie przy jaskrze barwnikowej jest raczej pozytywne – pod warunkiem, że choroba jest wcześnie rozpoznana, a pacjent jest pod opieką lekarza okulisty. Zdarza się, że z biegiem lat objawy nadmiernego uwalniania barwnika mogą ulec zmniejszeniu. Zachorowanie na jaskrę barwnikową zwykle nie wiąże się z utratą wzroku, jednak niekiedy niezbędne może okazać się wykonanie zabiegu laserowego czy nawet operacji oka.
Przebieg i leczenie jaskry barwnikowej
Jak wygląda przebieg i leczenie jaskry barwnikowej? Ważną rolę odgrywa anatomia oczu. Nierzadko jaskra barwnikowa jest następstwem zespołu rozproszenia barwnika. Określa się, że w ciągu 5 lat o 10% zwiększa się ryzyko rozwoju jaskry wtórnej z ZRB. Podczas choroby występują duże wahania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Może wówczas pojawić się przejściowy obrzęk rogówki oraz pogorszenie ostrości wzroku.
Leczenie jaskry barwnikowej rozpoczyna się od terapii miejscowej – zastosowanie tutaj mają leki hipotensyjne w postaci kropli do oczu. W trakcie leczenia istotne jest unikanie intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Cięższe przypadki wymagają przeprowadzenia trabekulektomii – zabiegu chirurgicznego, którego celem jest utworzenie sztucznej drogi odpływu cieczy wodnistej do krwiobiegu.
Laser w jaskrze barwnikowej
Jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia. Wyróżnia się podstawowe sposoby leczenia jaskry za pomocą lasera:
- Postępowanie terapeutyczne w przypadku jaskry barwnikowej można w określonych przypadkach zacząć od irydotomii laserowej (po badaniu przedniego odcinka oka za pomocą tomografii optycznej AS-OCT). Zabieg polega na skorygowaniu wklęsłego kształtu tęczówki oraz zapobiega uwalnianiu się barwnika.
- Kolejny typ laseroterapii jaskry to nieinwazyjna selektywna trabekuloplastyka laserwowa (SLT lub MLT), która polega na zmniejszeniu wydzielania się cieczy wodnistej.