Objawy i leczenie jaskry u dzieci
Jaskra u dzieci może przybrać 3 formy: jaskry wrodzonej pierwotnej, jaskry wrodzonej o późnym początku oraz jaskry wtórnej.
Objawy jaskry u dzieci
Objawy jaskry wrodzonej pierwotnej u dzieci oraz jaskry wrodzonej o późnym początku można pomylić z zapaleniem spojówek. Pojawia się światłowstręt, dziecko zaciska powieki, a jego oczy nadmiernie łzawią (czytaj o rodzajach jaskry u dzieci czytaj). Objawy te pojawiają się do 3 r.ż., a gdy występują po 4 r.ż. mówi się o jaskrze młodzieńczej. Jaskrze pierwotnej tego typu nie towarzyszą na ogół inne choroby oczu. Oprócz wyżej wymienionych objawów uwagę powinny zawsze zwracać duże gałki oczne, ponieważ u noworodków i niemowląt mogą one ulegać powiększeniu pod wpływem nadmiernego ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Inaczej jest w przypadku jaskry wtórnej u dzieci. Ta postać schorzenia wywołana jest innymi chorobami, zapaleniami lub urazami oczu i przez długi czas może nie dawać żadnych symptomów – podobnie jak u osób dorosłych. Dlatego w przebiegu innych chorób, głównie wad wrodzonych, zapaleń oka (np. w przebiegu chorób reumatycznych jak młodzieńcze zapalenie stawów czy odzwierzęcych jak toksokaroza) należy zawsze kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe, żeby nie dopuścić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Leczenie jaskry
Przyczyną jaskry jest upośledzenie odpływu z oka stale produkowanej cieczy wodnistej. Jej nadmiar powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, które bezpośrednio uciska i uszkadza nerw wzrokowy. Jedynym skutecznym leczeniem jaskry wrodzonej jest leczenie operacyjne, obejmujące chirurgię kąta przesączania (goniotomia), polegającą na odtworzeniu drogi odpływu cieczy z oka. Powinno być ono wykonane jak najszybciej, gdyż uszkodzenia nerwu są nieodwracalne. 80 procent pacjentów zachowuje widzenie o operacji, jednak jego jakość zależna jest od stopnia zmian, jakie uprzednio nastąpiły w oku. Proces wzrostu ciśnienia w oku może się powtarzać, dlatego w takich wypadkach zabieg powinien być wykonany ponownie. Po zabiegu stosuje się miejscowe leki przeciwzapalne i obniżające ciśnienie.
Leczenie jaskry wtórnej u starszych dzieci odbywa się najczęściej przy zastosowaniu trabekulektomii z mitomycyną C, czyli w podobny sposób, jak u dorosłych.
Leczenie operacyjne jaskry
W leczeniu jaskry wrodzonej stosuje się kilka rodzajów leczenia operacyjnego, a rodzaj zabiegu zależy od patomechanizmu wywołującego jaskrę:
- goniotomia,
- trabekulotomia,
- trabekulektomia,
- zbiegi cyklodestrukcyjne – dla pacjentów z niepowodzeniami innych procedur chirurgicznych.
Jaskra – choroba na całe życie
Nawet udana operacja na jaskrę wymaga regularnej kontroli u dziecięcego lekarza okulisty, ponieważ jaskra w każdym momencie życia może się uaktywnić. Najbardziej zagrożone chorobą są dzieci wkraczające w okres dojrzewania, które dodatkowo obciążone są uwarunkowaniami genetycznymi.